Raidlight Top Ultralight Evolution

Raidlight Top Ultralight Evolution Su Geçirmez Yağmurluk ürünümüzü RAIDLIGHT Türkiye Takımı sporcusu Fırat Kara DASK ADAM yarışında ve antrenmanlarında bir süredir test etmekte idi. Şimdi sizin için incelemesini yazdı…

Tüyden hafif, havadan ağır! – Raidlight Top Ultralight Evolution’un varsa yağmur ve fırtınadan korkma!

Ultra maratonlarda çantanızda taşıdığınız en önemli malzemelerden biri sizi kötü hava koşullarından koruyacak cekettir. UTMB gibi uluslar arası saygın yarışlarda zorunlu malzeme listesinde olan su geçirmez, rüzgar korumalı ve nefes alabilir bu ceket hemen hemen en kritik malzemelerinizden biridir.

top-ultralight-waterproof-breathable-trail-running

Ultra maratonlarda taşıdığınız her fazla gram size saatler sonra çok daha fazla ağırlık hissettirir. Bunun için koşucular bir mühendis gibi çantalarına koyacak her malzemenin gram gram hesabını yaparlar. Burada malzeme seçerken yapacağınız her gram tasarruf size performans olarak geri döner. Ağırlığın yanında önemli olan bir diğer konuda malzemenin hacmidir. Malzemenin hacim olarak ufak olması size küçük daha hafif, sırtınızda daha stabil durup dengenizi bozmayacak ve rahatsız etmeyecek minimal bir çanta kullanma avantajı da sağlayacağı için, kritik bir konudur.

Malzemede dikkat edilecek diğer en önemli konu ise kalite ve performanstır. İşte hafiflik, hacim ve kalite altın üçgeni ekstrem sporlarla uğraşanların malzeme seçerken dikkat ettikleri en önemli kıstastır.

top-ultralight-waterproof-breathable-trail-running (2)

Raidlight’ın su geçirmez, nefes alabilir, rüzgar korumalı Evolotion Ultralight ceketi yukarda belirttiğimiz altın üçgen formülüne uyan çok güzel bir ürün. Ceketin 160 gr. olan ağırlığı insana başta inanılmaz gibi geliyor fakat üzerinize giydiğinizde ve paketli halini gördüğünüzde ne kadar hafif ve minimal olduğunu anlıyorsunuz. Kendi cebinin içine katlanarak sokulan ceket bir avuç büyüklüğünde… İnanılmaz bir ağırlık ve hacim.

Ceketin hacmi ve ağırlığı inanılmazdı. Şimdi sıra performansını bir yarışta test etmekteydi. Anadolu Dağ Maratonu bunun için iyi bir fırsattı. Çantama RAIDLIGHT Top Ultralight ceketten başka üst katman almadım. Bu da bana hacim ve ağırlık olarak büyük avantaj sağladı. Yaz mevsimi olmasına rağmen arazide ve yüksek rakımda özellikle sabah ve akşam hissedilir derecede serin oluyor. Gerek sabahın ilk saatlerinde koşarken, gerek ara kampta akşam dinlenirken bu ceket tüm ihtiyaçlarıma cevap verdi ve konforlu bir yarış geçirmemi sağladı. Ceketin kumaşının nefes alma özelliği, koşu sırasında içerde oluşan buhar ve terin sirküle edilmesine imkan sağlıyor.

top-ultralight-waterproof-breathable-trail-running (1)

İlk gün aşırı efor ve sıcaktan ısınan vücudum 1.560 metredeki ara kampta dinlenmeye geçince hızla soğumaya başlıyordu. Ceket burada adeta bir alüminyum battaniye görevi yaparak hipotermiye engel oluyordu.

Kapüşonu teknik ceketlerdeki gibi kafayı sadece yüzü dışarda bırakabilecek biçimde kapatan bu ceket vücuda tam oturuyor ve ergonomik kesimiyle vücudunuzla uyum sağlıyor.

DASK ADAM yarışında yağmur yağmadığı için yağmur testini sonraki günlere bıraktım. İlk yağmur yağdığında ceketi test ettiğimde gerçekten mükemmel bir sonuç aldım. Ceket asla su geçirmiyor. Ceketin üzerinde bir adet cep var. Bu cep kullanmadığınızda ceketin kılıfı oluyor, kullandığınızda fermuarından bile asla su geçirmiyor.

top-ultralight-waterproof-breathable-trail-running (3)

Ceketin üzerinde reflektör var, gece koşunuzda da ışıkta parlıyor ve ekstra güvenlik oluşturuyor. Makinede 30 derecede yıkanabiliyor (yumuşatıcı asla atmayın) Benim cekette en beğendiğim özelliklerden biri de, sol kolun saate denk gelen bölümünün şeffaf yapılması. Ceketin altında kalan saatinize kolunuzu yukarı çekmeden, rahatlıkla bakabiliyorsunuz. Ceketin ana rengi beyaz fakat şeffaf beyaz. İçinize giydiğiniz katmanın rengini de flu biçimde belli ettiği için çok farklı ve farklı görselliğiyle göz okşayan bir ürün.

Bundan sonra katılacağım tüm yarışlarda bu ceket en önemli malzemelerimden biri olarak çantamdaki yerini alacak. Özellikle seneye katılacağım UTMB’nin zorlu parkurunda ekstrem hava şartlarında en güvendiğim ekipmanlarımdan biri olacak. Tüyden hafif havadan ağır bu ceketle keyifli performanslar.

Ceket Özellikleri:

  • Tamam su geçirmez, 160 gram ağırlığında ultra hafif ve taşınabilir yağmur ceketi.
  • UTMB yarış standartlarnda dünyanın en hafif tamamen su geçirmez ceketlerinden birisidir.
  • Kendi cebine paketlenebilir.

Satın almak için tıklayınız.

Latest Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir