Raidlight Aladağlar 2015 Yarış Raporu – Muazzez Özçelik

Dağlardan uzak nefes almaya başlayalı bir hayli zaman olmuştu. Öyle ya, 2009 yılında bir karar almış ve özleyene kadar, dağların huzuruna gitmeyecektim. Ancak içimde anlam veremediğim bir huzursuzluk olmuştu. Bir süre sonra, ormanda koşarken, her patika inişinde kendimi daha zor parkurlarda koşarken hayal eder bulmuştum. Kah Hasan Dağı’nın tozlu çarşağında, kah Süphan ‘ın krater gölünde koşuyordum. Mesela Ağrı Dağı zirvesine koşarak çıkıp insek nasıl olurdu ?

muazzez aladag (11)

Tacikistan Peak Korjenevskaya ana kampı (4400m ) etrafında nefes nefese kaldığım o koşu çabalarımı hatırlayınca, garip bir heyecan sarıyordu. Artık şundan çok emindim; arazide koştuğum parkurlar ne kadar teknik ve koşullar ne kadar zor olursa, o kadar keyif alıyordum. Adı, ister bazılarının adlandırdığı gibi adrenalin bağımlılığı olsun, ister başka bir şey, ben bu zoru seviyordum ve yüksek irtifada ultra maraton koşmak artık kaçınılmaz bir hedef olmuştu. Tam yeni hedef yarış arayışına girmişken, Raidlight Aladağlar Sky Trail hızır gibi yetişti. Benim için piyangodan çıkan bir ikramiye gibi olsa da, teknik ve sponsor desteği güçlü bir yarış olduğu kesindi.

muazzez aladag (5)

muazzez aladag (8)

Serkan ve Sertan GRGİN’in tecrübesi, ORDOS ekibinin desteği ile tereddütsüz bu yarışta olmalıyım Hazırlık için yeterli zaman olsa da ,kişisel nedenlerle iyi hazırlanamadan yarış zamanı yaklaştı. Öncelerde, yüksek irtifa uyum sürecine gerek kalmadan koşarım diye düşünsem de , yarış yaklaştıkça yetersiz antrenmanlar nedeniyle bunun bir hata olacağına karar verip, birkaç gün önceden gidip Sokullupınar ‘da kamp yapmaya karar verdim. Edindiğim bir tecrübe, önceden bilinen bir yüksek irtifa uyum probleminiz olmasa da, uykusuz kalmak, yeterli beslenmemek, hatta faaliyete yeterince konsantre olmamak da, bu problemi yaşamanıza neden olabilir. Daha önce 7000m ye kadar en ufak bir akut dağ hastalığı belirtisi yaşamasam da, bu kez yükseklerde yürümekle kalmayıp koşacağımız için ben de bedenimin tepkisini kestiremiyordum. Bu yüzden 3-4 gün önce bölgeye gidiş kararı son derece isabetli oldu.

muazzez aladag (7)

Aklimatizasyon sürecinde “Yukarı çıkıp yürü, aşağıda uyu” kuralı ile ilk gün kampı 1900m Sokullupınar ‘da kurduk. İkinci gün parkurun da geçtiği Çelikbuyduran(3200m) ‘a kadar yükselip kampa geri döndük. Emler Zirve ya da Çağılın Başı’na kadar gitmeyi gereksiz buldum zira arada sadece 300-400m irtifa vardı ancak parkurun uzunluğu yarış öncesi bizi yormaktan bir şey katmazdı. Sonraki 2 günde ise kampta bol bol beslenip dinlendik ve dostlarla sohbet ettik. Yarış günü her şey yolunda gitti. Beklenen yağmura yakalanmadan parkuru tamamladım. Yetersiz antrenman nedeniyle çıkışlarda yavaş kalsam da, inişlerde benim kadar keyif alan olmuş mudur emin değilim.

muazzez aladag (6)

Maden Yayla’ya inişte, karın ağrısı çekmeme rağmen, çarşakta dans eder gibiydim. Yüzümde muzip bir gülümse, meğer dağları çoktan özlemişim de haberim yok  Yanından geçtiğim her gönüllüye nefesim yettiğince teşekkür etmeye çalıştım. Öyle ya, nefes almakta güçlük çektiğimiz o irtifada saatlerdir korunaksız bizi bekliyorlardı. Geçerken dalgın olup unuttuklarım varsa, affola. Onlar hiç unutmadan, her birimize kocaman gülümsediler ama…

Parkurun son 3 km lik bölümü, Cimbar vadisi girişi tarafından ORDOS dağ evi önünde sonlanıyor biliyordum ancak köy içi bir patikadan gitmeyi beklerden işaretler beni asfalta yöneltti. İşte benim için yarışın en zor kısmı bu oldu. Bir süre kendimle mücadele etsem de bedenimi koşmaya ikna edemedim. Anlaşılan teknik toplantıda bu ayrıntıyı kaçırmıştım ve haritadaki yükselti eğrisine göre düz bir yer beklerken , asfalt yokuşta kendimi duvara çarpış buldum.

muazzez aladag (1)

Finişi uzakta görsem de çaresiz büyük kısmını yürüdüm. Böylece kendim için hedef koyduğum süreden 9 dk daha kötü koşarak , yarışı 09:09:34 de tamamladım.Hakkını veremediğim bir yarış olsa da, mutluluğum tarifsizdi çünkü Aladağlar bölgesinin türk dağcılarında yeri farklıdır.Traktörcü Mehmet Abi’yi, Salih Abi ‘yi bilmeyen bizden değildir .Gitmesek de görmesek de Çamardı ve Çukurbağ bizim köyümüzdür :)

muazzez aladag (9)

İlk kez +40 yaş grubunda yarışıp kendi kategorimde birinci oldum. Artık bu kategoride olma fikrine alışma zamanı Raidlight Aladağlar Sky Trail benim için eşiz bir deyimdi ve hayalimdeki yarışlar olan Everest Maratonu ve Great Himalayan Trail yarışı için bir tuğla daha eklemiş oldu. İyi ki ülkemizde patika koşuları yaygınlaşmaya başladı ve yarışlar çeşitlendi.

İyi ki Raidlight gibi spor markaları ve ARGEUS gibi firmalar bu gelişmeleri takip edip destek oluyor ve bizlerin çabasını karşılıksız bırakmıyor. İyi ki, ülkemizin eşsiz coğrafyasına gönül veren ORDOS gibi spor kulüpleri, UMKE , AFAD gibi kamu ve STK’lar var ve taşın altına elini koyan yerel yöneticiler var. Her yarışın olmazsa olmaz gönüllüleri. Zorlu dağ koşulları nedeniyle bu kez onlara daha da çok iş düştü.Bize ise güven içinde koşmak. Büyüyen destekle, yeni yarışlarda soluk almak üzere..

Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir