İznik Ultra’ya Hazırlanırken

Yazan : Fırat Kara

Türkiye’nin en güzel ultra maratonlarından biri olan ve artık gelenekselleşmeye başlayan İznik’e doğru geri sayım başladı. Antalya Maratonu’nu (42km. 195 mt) 3 saat 2 dakika gibi iyi bir dereceyle tamamlamamın ardından hedef artık İznik.

Geçtiğimiz yıl İznik’e ikinci kez katılmıştım ve yine çok başarılı bir organizasyonu ve benim açımdan güzel bir yarışı geride bırakmıştım. İznik’in ilk yılında 60 km etabında yarışmıştım ve Ian Corless’in ardından ikinci olmuştum. Geçtiğimiz yıl ise 80 km etabında koştum ve yine 3,5 dakikalık farkla ikinci oldum.

İznik, Takımım Team Raidlight ile ilk yarışım da sayılabilir. Bunun için de ayrıca önemliydi. 80 km’yi 7 saat 46 dakikada tamamlayarak aslında beklediğimin de üstünde iyi bir performans çıkarmıştım yeterince antrenman yapmamama rağmen. 1850 metrelik toplam çıkış irtifası da düşünülürse fena bir zaman değildi. Erkeklerde en iyi iki dereceden biriydi. (İki yılın üstün kadın birincilerini tasnif dışı bırakırsak)

Firat-golbasi (1)

Yarışta Müşküle Köyü’nden geçmek bana ilk yıl yaşadıklarımı yeniden hatırlattı. 7’den 77’ye köylülerin verdiği candan destek adeta ayaklarımızı yerden kesiyordu. Bu yıl parkur değişiyor. Aynı rotayı tersten koşacağız yani Müşküle Köyü’nü bu kez inerek değil tırmanarak geçeceğiz bakalım köylülerin desteğiyle yukarı tırmanırken de ayaklarımız yerden kesilecek miJ

Firat-golbasi (3)

Ankara’nın sert kışı antrenmanlarımı genelde salonda bantta yapmama neden oldu. Mart’ta güzelleşen havalarla birlikte Eymir Gölü arazisinde antrenman yapmaya başlayabildim. Şimdi sizlerle bu antrenmanımın verilerini paylaşıyorum. Tabi araziye çıkmamla birlikte Raidlight ürünlerimi de test etme imkanı bulabildim.

Antrenman parkuru olarak yaklaşık iki buçuk kilometrelik bir çıkış rotasını belirledim ve bu rotada 4 çıkış 4 iniş yaptım. Çıkışların toplam irtifa kazanımı 820 metre, inişlerin de irtifa kaybı aynı. Antrenmanın toplam mesafesi 20 km. 10 kilometresi çıkış 10 kilometresi iniş 1 saat 45 dakika sürdü. 1330 kalori harcadım. Ortalama kalp atışım 146. Ortalama hızım 11,5 (pace 5dk 16 sn.). Çıkışların ortalama hızı 8,8; inişlerin ortalama hızı 16. Güzel ve hızlı bir antrenman oldu benim için. İznik’te Team Raidlight Türkiye olarak yerimizi alacağız. Bu işe gönül veren tüm arkadaşlarla iznik’te görüşmek üzere.

teamraidlight_türkiye (2)

Latest Comments

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir