Dünya Şampiyonu Nathalie Mauclair Röportajı

40’INDAN SONRA ULTRA MARATONDA MUCİZELER YARATAN HEMŞİRE: NATHALIE MAUCLAIR

Nathalie Mauclair dünyaca ünlü bir ultra maraton sporcusu. Bu ününü 40 yaşında ultra maraton koşmaya başlayarak, son 5 yılda elde ettiği inanılmaz başarılara borçlu. 13 Ağustos’ta hayatında ilk kez  Raidlight Türkiye ‘nin daveti ile Türkiye’ye geldi ve Raidlight Aladağlar Sky Trail ’de kadınlarda birinciliği elde etti.

Nathalie, 46 yaşında, 1.54 boyunda 48 kilo, ufak tefek bir sporcu. Başarıları onu dünya ultra maraton tarihinde devleştiriyor ve çok özel bir yere koyuyor. 40 yaşında koştuğu ilk maratonda 2.54 gibi “inanılmaz” bir derece elde edip ülkesinin ilk 5 kadın maratoncusu arasına giriyor. Ardından derecesini daha ileriye götürüyor, 2.49’a indiriyor. Ancak “doğasına uymadığını” düşündüğü yol yarışlarını sevemiyor, 2011’de “dağların çağrısına” uyup ultra maratona başlıyor. Sonrası ise adeta bir masal… Katıldığı önemli 11 yarışta 3 birincilik, 4 ikincilik, 2 üçüncülük ve 2 dördüncülük…

nathalie-mauclair (1)

Paris’e 200km uzaklıkta, bir kasabada (Sarthe), çiftçi bir ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya geliyor Nathalie. 16 yaşına kadar köyden çıkmıyor. Yaz tatillerinde ailesine yardım ediyor. Fizik tedavi konusunda uzman bir rehabilitasyon hemşiresi olmasının ardından Sarthe’ye yerleşiyor. Evine birkaç kilometre uzaktaki bir hastanede mesleğini yapmayı sürdürüyor. Kendi deyimiyle “uzun yıllardır” evli, 13 ve 9 yaşında iki çocuğu var.

Kendi ailesinde sporcu yok, spora ilgi duymasının nedeni eşinin teşvik etmesi. Hobi olarak dağ bisikleti kullanırken, koşmaya başlıyor. 2002’de geçirdiği kaza hayatında bir dönüm noktası oluyor. Omuriliğindeki kırık nedeniyle 3 ay hareket edemiyor. Ardından çok daha yüksek bir motivasyon ve başarma azmi ile yeniden koşmaya başlıyor.

2010’a kadar hobi olarak koşarken, aynı yıl maraton koşmaya karar veriyor. Bu karar onu çok kısa bir zamanda ülkesinin önde gelen ultra maratoncularından biri yapıyor.

nathalie-mauclair (3)

Dünyadaki binlerce ultra maratoncunun en büyük hayali, katılabilmek için puan toplanan, kurada çıkabilmek için dua edilen yaklaşık 170 kilometrelik Ultra-Trail Du Mont-Blanc (UTMB) yarışını 2013’te üçüncü, 2015’te birinci olarak bitiriyor. Bu yıl nisan ayında yapılan, 6 günde 240km koşulan çöl maratonu Marahon des Sables’te ikinci oluyor. ABD’de düzenlenen 100 millik (160km) Western States yarışında 2014’te üçüncülüğü elde ediyor.

Raidlight Türkiye ’nin daveti ile ülkemize gelen Nathalie Mauclair’le röportaj yaparak “sırlarını” öğrenmeye çalıştık.

(Aladağlar Ultra Sky Trail organizasyonunda yer alan ve röportajda yanımızda bulunarak çevirmenliğimizi yapan Elai Catering Genel Müdürü Kubilay Bozunoğulları’na da ayrıca çok teşekkür ediyoruz).

nathalie-mauclair (5)

“HER KOŞUYA, SON KOŞUMMUŞ GİBİ HAZIRLANIYORUM”

Çok iyi bir maratoncu iken ultralara geçişin nasıl oldu?

Dağ bisikleti geçmişim nedeniyle yol maratonundan ziyade ultra maraton koşmak istedim. Dağ özlemi beni ultra maratonlara yönlendirdi. Geç başladığım için, her koşuya son koşum olacakmış gibi hazırlanıyorum.

Ultra maratonlarda kısa sürede nasıl bu kadar başarılı olabildin?

Yaptığım her işe konsantre olan biriyim. Hedefe odaklanıyorum. Şu anda hayattaki tek amacım koşmak. Disiplinli bir şekilde hazırlanıyorum. Hayatımı buna göre planlıyorum.

nathalie-mauclair (4)

“EŞİM VE ÇOCUKLARIM EVDEKİ SORUMLULUĞU PAYLAŞIYOR”

Eşin ve çocukların nasıl destek veriyor?

Eşim sporcudur, bisiklete biner, koşar ama şu anda onun yerini almış durumdayım. Antrenmanlarda bana çok yardımcı oluyor. Önemli koşularda seyahatleri beraber yapıyoruz, bana destek veriyor. Spor yapmam, başarılı olmam çocuklarım için büyük heves ve mutluluk. Ayrıca yarışlar için birlikte seyahat ettiğimizde yeni yerler keşfediyorlar, dünyayı tanıyorlar. 2015’te UTMB’yi kazandığımda ailece büyük mutluluk yaşamıştık. Ne eşim ne çocuklarım bu sonucu beklemiyordu.

nathalie-mauclair (2)

Eşin ile ev işlerini paylaşıyor musunuz?

Evet, olabildiğince. Yalnızca eşim değil, çocuklarım da evdeki sorumluluğu paylaşıyor. Aksi halde spor hayatım tehlikeye girerdi.

“FİZİK TEDAVİ BİLGİM BANA AVANTAJ SAĞLIYOR”

Aynı zamanda çalışıyorsun. Fizik tedavi alanında çalışman sana ne katıyor?

Fizik tedavi bilgim bana avantaj sağlıyor. Yalnızca performansım anlamında da değil. Bazı korkuları daha kolay yeniyorum. Yaralanmaktan korkmaktansa onu kafamda bitiriyorum, bu da başarımı etkiliyor, rahat hareket etmemi sağlıyor. Başkalarından beni farklı kılıyor.

Nasıl besleniyorsun?

Biraz oburum. Bu konuda biraz çalışmam gerekiyor. Benim için en sıkıntılı nokta beslenme.

nathalie-mauclair (8)

“HAFTADA 100KM KOŞUYORUM, 200KM BİSİKLETE BİNİYORUM, 1 SAAT YÜZÜYORUM”

Antrenman programın nasıl?

Günde iki antrenman yapıyorum. Bisiklet, yürüyüş, koşu ve yüzme antrenmanlarım var. Bir günde sabah ve akşam olmak üzere iki antrenman yapıyorum. Perşembeleri işe gitmiyorum, izinliyim. Günün tamamında antrenmanda oluyorum. Cumaları diğer antrenmanlarımın yanı sıra 1 saat yüzüyorum. Cumartesi, pazar koşu ve bisikleti birlikte yapıyorum. Haftada 100km koşuyorum ya da yürüyorum. 200km bisiklet yapıyorum. Kısa ve dinamik antrenmanlar bunlar. Çok az da alet çalışması yapıyorum.

Antrenörün var mı?

Hayır. Maraton koştuğum yıllarda antrenörüm vardı ama artık trail yaptığım için gerek duymuyorum. Kendi programımı yazıyorum. Programımı yürütürken vücudumun sesini dinliyorum. Bazı günler yorgunsanız üstüne varmamak, dinlenmek, ertesi güne yeni bir enerji ile hazırlanmak lazım. Yorgunluğun üzerine gitmiyorum.

nathalie-mauclair (9)

“ZORLUKLARI ÖNCE KAFAMDA AŞARIM”

Yarışlara zihinsel olarak nasıl hazırlanıyorsun?

Kendimi hipnotize etmeye çalışıyorum, odaklanıyorum, iyice konsantre oluyorum. Kafamda o yarışı koşuyorum. Yarış videolarını izleyerek zorluklara bakıyor, bunları nasıl aştığımı kafamda çözüyorum. Bu da yarışlardaki başarımı olumlu etkiliyor.

Ultra maraton koşan fazla kadın yok. Kadınlar için rol model olduğunu düşünüyor musun?

Böyle bir hesaplama içinde değildim ama kadınların yaptıklarımı hayranlıkla izlemeleri benim için büyük bir mutluluk oldu. Başta amacım kendi iyiliğim, kendi doğam için koşmaktı. Facebook sayfamı açtıktan kısa süre sonra 5 bin sınırına geldim. Ardından hayran sayfamı açtım. Bu sayfa üzerinden takip ediyorlar, soru soruyorlar, onlara destek olmak için elimden geleni yapıyorum. Kadınlar için büyük bir motivasyon kaynağı oluyorum. Çünkü hem evde hem dışarıda çalışıyorum, çocuklarım var. Bütün bu işlere zaman ayırıp bir yerlere geldiğim için kadınlar açısından motive edici oluyor. “O yapıyor, o zaman biz de yapabiliriz” diye örnek alıyorlar.

nathalie-mauclair (11)

“KADINLAR UZUN SOLUKLU YARIŞLARDA DAHA DAYANIKLI”

Ultra maraton koşmak isteyen kadınlara ne öneriyorsun?

Evden çıkıp kendilerine bu imkanı yaratmaları lazım. Evde kapalı kalarak bunları yapamazlar. Kapasitelerine inanmalılar. Kadınlar uzun soluklu yarışlarda erkeklere göre daha dayanıklılar. Erkekler enerjilerini bir çırpıda sarf edebilirken, kadınlar yarış sonlarına kadar enerjilerini koruyabiliyorlar. Hazırlık aşamasında da avantajlarımız var. Kadınlar detaycı oldukları için hazırlıklarını daha detaya inerek, her şeyi düşünerek yapabiliyorlar.

Bundan sonraki hedeflerin nedir?

Şimdiye kadar güzel şeyler yaptım, kısa zamanda büyük yarışları kazandım. Bundan sonrası daha zor. Bir yılı planlarken ailemi, mesleğimi, hayatımı düşünerek, biraz da hislerimle hareket ederek ne yapmam gerektiğine karar veriyorum. Kendimi zorlamıyorum, strese girmeden rahat bir düşünce tarzıyla planlama yapıyorum. Bu yıl için en büyük hedefimse 29 Ekim’de Portekiz’de yapılacak 85km Trail Dünya Şampiyonası.

https://www.facebook.com/RaidlightTR/videos/494657164067071/

nathalie-mauclair (13)

“RAIDLIGHT İLE HER İKLİM VE ZEMİNDE RAHAT EDİYORUM”

Raidlight ile işbirliği nasıl oldu?

Raidlight CEO’su Benoit Laval doğrudan teklifte bulundu. 2015 başında el sıkıştık. İyi bir işbirliği içindeyiz, çok mutluyum. Çünkü bir Fransız firması. İlk andan itibaren enerjimiz tuttu. Ürünleri çok beğeniyorum.

En çok hangi ürünler hayatını kolaylaştırıyor?

Ayakkabılar, tüm giyim malzemeleri ve aksesuarlardan memnunum ve kullanıyorum. Raidlight’ın yarışları çok farklı parkurlarda gerçekleşiyor. Jeolojik yapı ve iklim olarak farklı yarışlar bunlar. Ürünlerin bu tür parkurlara uygun alması lazım. Bunlara uyduğu için yarışlarda Raidlight ile kendimi rahat hissediyorum.

nathalie-mauclair (6)

Ürünlerin geliştirilmesi konusunda katkıda bulunuyor musun?

Evet. Bu yıl iki kere fikir vermek adına bir araya geldik. Kullandığım ürünlerin işlevselliğini arttırmak, eksiklerini gidermek hem üreticiler hem de tüketiciler için faydalı. Örneğin yakın zamanda Marathon des Sables’de kullandığım sırt çantası için önerilerde bulundum ve dikkate alındı, çanta yenilenecek.

https://www.facebook.com/RaidlightTR/videos/494657164067071/

NATHALIE MAUCLAIR’IN ÖNEMLİ YARIŞLARDA ELDE ETTİĞİ DERECELER

TARİH YARIŞ ÜLKE DERECE
1 Nisan 2016 Marathon des Sables, 240km Ouarzazate, Fas Genel: 13adınlar: 2
22 Ekim 2015 Grand Raid La Reunion, 167km Reuinon, Fransa Genel: 18Kadınlar: 4
28 Ağustos 2015 Ultra-Trail Du Mont-Blanc (UTMB), 170km Chamonix, Fransa Genel: 20Kadınlar: 1
26 Haziran 2015 Lavaredo Ultra Trail, 119km Cortina d’Ampezzo, İtalya Genel: 19Kadınlar: 2
23 Ekim 2014 Grand Raid La Reunion, 173km Reunion, Fransa Genel: 19Kadınlar 1
29 Ağustos 2014 UTMB, 166km Chamonix, Fransa Genel: 40Kadınlar: 3
28 Haziran 2014 Western States, 100 mil (160km) Squaw Valley, ABD Genel: 25Kadınlar: 3
17 Ekim 2013 Grand Raid La Reunion, 162km Reunion, Fransa Genel: 12Kadınlar: 1
11 Mayıs 2013 Transvulcania, 83km La Palma, Kanarya Adaları Genel: 29Kadınlar: 4
24 Mart 2012 Eco Trail de Paris, 80km Paris, Fransa Genel: 15Kadınlar: 2
23 Ekim 2011 Grande Course des Templiers, 71,8km Aveyron, Fransa Genel: 34Kadınlar: 2

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir